Geçtiğimiz günlerde memur sendikalarıyla hükümet arasında devam eden görüşmelerin sonuçlanmasıyla beraber 2018 yılında polis memurlarının alacağı maaşlarda belli oldu. Polislerin maaşlarına 2018 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 3.5 oranın zam yapılmasına karar verildi. Memurlar bu zam oranından çok memnun gözükmese de enflasyon oranının düşük gelme ihtimali maaşlarda yapılan iyileştirmenin durumunu ortaya çıkaracak. Peki bu zam polis memurlarının ve rütbeli personel maaşına nasıl yansıyacak? İşte sonuçlar.

2018 Yılında Yeni Polis Maaşları Ne Kadar Olacak?

2018 yılı itibariyle mesleğe yeni başlayan bir polis memuru 270 lira zamla birlikte 4.230 TL düzeyinde bir para alacak. Meslekte halen görev yapmakta olan bir Başkomiser ise 310 lira zamla birlikte 4.912 TL civarında maaş almış olacak. Polis Teşkilatında Bayan personel maaşlarında herhangi bir farklılık olmamaktadır.

Komiser Yardımcısı Maaşı Ne kadar?

En çok merak edilen maaş konularından biride Komiser Yardımcılarının ne kadar maaş aldıkları. Sanılanın aksine Komiser Yardımcısı maaşlarının Polis Memuru maaşlarından kayda değer bir farkı yoktur. Bugün mesleğe yeni başlayan bir Komiser Yardımcısı 4.300 TL bandında aylık maaş almaktadır.

2018 Polis Özel Harekat Pöh Maaşları

Bugün itibariyle mesleğe yeni giren bir özel harekat polis memuru
8/1 derece ve kademesinde bulunanlar yaklaşık olarak 5.100 TL, önlisans mezunu ve 9/2 kadro derecesinde bulunanlar 5.000 TL, lise mezunu ve 11/1 kadro derecede bulunanlar 4.900 TL maaş almaktadırlar.

Bu alınan maaşlara ek olarak terör tazminatı, aile ve çocuk yardımı gibi ek tazminatlarla Pöh maaşı 6.000 TL‘yi bulabilmektedir.

Pmyo ve Pomem Öğrenci Maaşları

Pmyo ve Pomem’de eğitim gören polis memuru adaylarına aylık harçlık olarak cüzzi bir miktar para ödenmektedir. Polis Memuru iken Komiser Yardımcılığı (Paem) kursuna katılan kursiyerler normal polis memuru maaşlarını almaya devam etmektedir.

Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri (Pmyo) : 1. Sınıf ve 2. Sınıf öğrencileri ortalama aylık 275 tl.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrencileri (Pomem): Ortalama olarak aylık 275 tl.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Öğrencileri (Paem): Ortalama olarak 275 tl.

Ayrıca Pmyo öğrencileri herhangi bir üniversite öğrencisi gibi öğrenim kredisi de alabilmektedir.

2018 Zammı Polisleri Memnun Etmedi

Hükümetin memurlara vermiş olduğu zam oranının maaşlara yansımasına bakıldığında genel olarak Polis Memuru maaşları halen istenilen düzeyde değil. Ayrıca polislerin bir diğer ve en büyük sıkıntısı 3600 ek gösterge problemi ise halen çözülebilmiş değil.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir