MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ ALIMLARI SIKÇA SORULAN SORULAR..

Sıkça Sorulan Sorular


Milli Savunma Üniversitesi’ne Nasıl Girerim?

Milli Savunma Üniversitesi’nin kurulmasına dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Milli Savunma Üniversitesi Ankara‘da kurulacak. Kararın ardından gerekli yer belirleme çalışmalarının yapılması ile beraber yükseköğretim kurumunun kurulması işlemleri gerçekleştirildi ve internet sitesi açıldı. Bu doğrultuda Milli Savunma Üniversitesi yeni öğrenci alımları için ilan yayınlanamaktadır. Tüm bu iş ilanları www.devlette.com adresimiz üzerinde yer bulmaktadır. Bizleri sosyal ağlardan takip ederek, üniversite tarafından yayınlanan veya yayınlanacak olan ilanları görebilir ve bunlara başvuru yapabilirsiniz.

 

Milli Savunma Üniversitesi Tarihçesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin astsubay ve subay ihtiyacını karşılayan Heybeliada Deniz Lisesi, Işıklar Askeri Hava Lisesi, Kuleli Askeri Lisesi, Maltepe Askeri Lisesi ile astsubay hazırlama okulları ve Harp Akademileri 31 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren kanun hükmünde kararname ile kapatılmış ve tüm öğrencilerin ilgili kurumlar ile ilişkileri kesilmiştir. 31 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan aynı kararname ile bu okulların kapanmasıyla oluşacak subay ihtiyacını karşılayan öğretim kurumu boşluğunu doldurmak amacıyla ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verecek olan Milli Savunma Üniversitesikurulmuştur.

Milli Savunma Üniversitesi Akademik Yapısı

Üniversitenin önlisans ve lisans eğitimleri daha öncesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olan ancak üniversitenin kuruluşundan sonra kendisine bağlanan astsubay meslek yüksekokulları ile harp okulları kanalıyla verilmekte olup lisansüstü programlar ileride kurulacak olan enstitüler aracılığıyla verilecektir.

Üniversitenin önlisans eğitimi Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu; lisans eğitimi Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu ve Kara Harp Okulu tarafından verilmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi İdari Yapısı

Üniversite rektörü milli savunma bakanının önerisi ve başbakanın onayı ile üç aday arasından cumhurbaşkanı tarafından seçilmektedir.Rektör yardımcıları da en fazla dört kişi olmak üzere milli savunma bakanı tarafından atanmaktadır. Üniversite teşkilatı ise Bakanlar Kurulu kararıyla daha sonra oluşturulacaktır.

Enstitü müdürleri milli savunma bakanı tarafından atanmakta, enstitülerin alt birimleri ise rektörün teklifi üzerine yine Milli Savunma Bakanlığınca oluşturulmaktadır. Enstitülerin işleyişi ve diğer hususlar da Milli Savunma Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenmektedir. Harp okulları ile astsubay meslek yüksekokulları ise üniversite yönetiminin denetiminde kendi özel kanunlarına göre faaliyet göstermektedir.

Milli Savunma Üniversitesi Taban Puanları

Gerekli kurum ve kuruluşlardan yapılacak olan açıklamadan sonra burada yer alacak.

Milli Savunma Üniversitesi Öğrenci Alımı

Kurumlardan açıklama bekleniyor.

MSÜ SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN?

ÖSYM tarafından 18 Mart’ta Türkiye genelinde gerçekleştirilen 2018 MSÜ sınavı tamamlandı. Adayların merakla beklediği sınav sonuçları ise 12 Nisan’da açıklanacak. Adaylar, bireysel sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden takip edebilecek.

18 Mart’ta gerçekleşen MSÜ sınavının sonuçları için bekleyiş sürüyor. Milli Savunma Üniveristesi’nde eğitim almak isteyen adaylar Milli Savunma Üniversitesi sınavına katıldılar. Soru ve cevao anahtarının yayımlanmasının ardından punalarını hesaplayan öğrenciler şimdi de MSÜ sınav sonuçlarını bekliyor. MSÜ sınav sonuçları 12 Nisan 2018 tarihinde açıklanması bekleniyor..

SONUÇLARDAN ÖNCE CEVAP ANAHTARI YAYINLANDI

ÖSYM, MSÜ sınav soruları ve cevap anahtarını yayınladı. 18 Mart 2018 tarihinde uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavının (2018-MSÜ) Temel Soru Kitapçığına ve cevap anahtarına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte 2018 MSÜ sınav soruları ve cevap anahtarı görüntüleme sayfası…

Endüstri Meslek Lisesinde okuyorum. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurabilir miyim?
2017 yılından itibaren Açıköğretim Lisesi dahil tüm liselerden mezun olan adaylar Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurabilirler.

Başvuruları hangi tarihte ve nereye yapacağız?
Başvurular, 09 Ocak – 15 Şubat 2018 tarihleri arasında, ÖSYM başvuru merkezlerinden ya da bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden) yapılacaktır. ÖSYM aday işlemleri sisteminde (AİS) geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını başvuru merkezlerinden yapmaları gerekmektedir.

23-24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılacak olan TYT (1’inci basamak yerine geçen sınav) ve AYT (2’nci basamak yerine geçen sınav) sınavlarına girmem Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için yeterli şartı sağlar mı?
Hayır sağlamaz. Öncelikle ÖSYM tarafından 18 Mart 2018’de yapılacak olan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2018-MSÜ)’na girmeniz gerekir.

18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan sınavın içeriği nedir?
2018-MSÜ sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri (Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6) ve 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya 5, Tarih 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ilave Felsefe 5) soruları sorulacaktır.

Astsubay Meslek Yüksek Okulları için bizden bir tercih alınacak mı?
2018-MSÜ sınavına katıldıktan sonra 24 Nisan–11 Mayıs 2018 tarihleri arasında, www.msb.gov.tr adresinden, girmek istediğiniz okullara dair tercih yapabilirsiniz. Belirtilen süre içerisinde tercih yapmayan adaylar, Haziran-Temmuz 2018’deki ikinci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.

Astsubay Meslek Yüksekokullarının seçim aşamalarına katılarak elenirsem ya da bu aşamaların herhangi bir safhasından ayrılırsam, bu durum herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmem için engel oluşturur mu?
Hayır oluşturmaz. Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.

Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayan öğrenci alınıyor mu?
Hayır. Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayan öğrenci alınmayacaktır.

Geçen yıl mezun oldum. Elimde geçen yılın YGS ve LYS puanları var. Yine de 2018-MSÜ sınavına girecek miyim?
Evet. Bu yıl Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen herkes, öncelikle 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan sınava girmek zorundadır.

Başvuru için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?
Adayların, Gün ve aya bakılmaksızın Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında (1997 ve sonrası doğumlu olması gerekmektedir.

Herhangi Bir askeri okuldan çıkarılmış bir öğrencinin tekrar müracat etme hakkı var mıdır?
Hayır. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen adaylarda “Askeri okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan da çıkarılmamış olmak” şartı aranmaktadır.

Evli olmak Harp Okullarına başvurmamı engeler mi?
Evet. Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.

Boy/kilo ne olmalıdır?
Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız ve eşofmanlı yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları, 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin EK-A bölümünde gösterilmiştir.

Sağlık raporu nedir/nereden alınmalıdır?
Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan sağlık kriterlerine göre nihai kararı verecektir.

2018-MSÜ sınavının yerleştirme işlemlerine ne kadar katkısı olacaktır?
2018-MSÜ sınavı puanı yerleştirme işlemlerinde kullanılmayacak sadece 2’nci seçim aşamalarına çağrılacak adayları belirlemek için kullanılacaktır.

Liseden 2015 yılında mezun oldum. Yaşımın tutması hâlinde başvurabilir miyim?
Başvuramazsınız. 2018 yılında Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak için 2016, 2017 yıllarında mezun olmak veya 2018 yılında kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar (muhtemelen Ağustos-Eylül 2018) mezun olmanız gerekmektedir.

Kategoriler: HABERLER

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir