PARKURLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER:

1.İlk adım nizami ölçülerde bir salon, işini profesyonel olarak yapan bir eğitmen ve birebir araç gereç uygunluğu.(örneğin, lastiklerin inçleri birebir olmalı, sıçrama tahtasının ebatları en önemlisi mesafelerin birebir olması)

2.Parkur çalışmalarının yanında ,açık havada koşular ve kondisyon çalışmaları yapılmalı.(sprint koşular seriliği artırır, squat bacak kaslarınızın güçlenmesini sağlar ,basit iki örnek)

3.Eksik yanlarınızı iyi keşfedip o eksikleri gidermek için fiziksel ve mental olarak her zaman hazır olmasınız. (inatçı ve hedefe adapte olmalısınız)

4.Sporun içinden gelen biri değil iseniz yada çok uzun zaman önce bırakmış iseniz parkur çalışmalarına en az 2 ay önceden başlamalısınız.(zaten ilk ay ağrılar ile cebelleşerek geçiyor hamlama dediğiniz olay ,2. ay parkur tam anlamıyla verimini gösterecektir)

5.Parkurlar parçadan bütüne göre çalışılmalı, direk tam parkura çıkanlar da hem sakatlanma riski hem de kötü gelen parkur saniyesi ile güvensizlikler meydana gelmekte.(örneğin sıçrama tam öğrenildikten sonra diğer istasyonlara geçilmeli sırasıyla öyle devam)

6.MUHAKKAK FOTOSELLİ PARKURLAR TERCİH EDİN SANİYENİZİ BİZZAT KENDİ GÖZÜNÜZLE GÖRÜN!!!!

7.Hocalarınızın ilgi ve alakasından emin olun, tecrübe sahibi hocalarla çalışmayı  seçin ticari olarak elbet emeğinin karşılığını alacak hocalarımız ama verdiğiniz para aldığınız eğitime değiyor mu bunu iyi analiz edin .

8.Hocalarınızın da her antremanda bir kez bile olsa parkur yapmasını isteyin ,model olarak kullanın eksiklerinizi hocalarınızı izleyerek daha çabuk fark eder ve düzeltirsiniz, bu yüzden yine iyi bir parkur hocasına çıktı yolumuz.

9.Kesinlikle, kahretsin ben sıçrayamıyorum deyip antreman sonraları eve gidip ; yastık, su şişesi vs. gibi nesnelerin üzerinden atlamaya sıçramaya çalışmayın keza bir sakatlanmanız belkide o dönem alımlarına girememe sebebiniz olacaktır.

(spor salonda ,yemek mutfakta yapılır  lütfen eğitmen eşliğinde disiplinli  çalışın o kadarı yeterli olacaktır )

10.Parkur çalışmalarından en az 2-3 saat önce makro gıdalar yani büyük yemekler işini halletmiş olun ne çok aç ,ne de çok dolu bir karınla çalışmalara katılın.Sindirim gerçekleşmiş enerji depolarınız dolu olsun. Antremandan 1 gün önce kendinize 2 litrelik limonlu tarçınlı su hazırlayıp dolaba koyun antremana gidince götürün , antreman esnasında yudum yudum içmenizi tavsiye ederim. Tarcın insülin hormonuzu kontrol eder şekeriniz düşmez,limon ise ferahlık verir ve yağ yakımına yardımcı olur.

11.Kıyafet tercihlerinize çok dikkat edin ,esnek ve hava alan giysiler tercih edin.spor ayakkabılarınızın altının yumuşak olmasına ve kauçuk taban olmasına dikkat edin ,parkurda istem dışı kaymaları en aza indirin.

12.Haftanın en az 3 günü parkur ,2 günü açık hava da aerobik çalışın..kondisyon ve esneklik çalışmaları yaptın.

13.Yine diyorum ucuz etin yahnisi olmaz misali 5,10 tl daha ugun diye dandik bir ortamda çalışırsanız ve parkuru yapamaz iseniz bunun sonucunda hem 1 dönem boşa gitmiş olacak hem de kazanamanın stresini acısını yaşayacaksınız, ha çok yüksek para alan yerlerde çok iyi olmayabilir bunun için yapmanız gereken bi kaç gün gidip farklı parkurlarda sadece izleyici olup hangi eğitmenler işinin hakkını veriyorsa onları tercih edin ve çevrenizde hazırlanmış olanlardan muhakkak o parkurlar hakkında bilgi edinin .

14.KENDİNİZE GÜVENİN AMA SON 1 AYDA GİDİLEN PARKURLARDAN ÇOK VERİM ALACAĞINIZI DÜŞÜNMEYİN..

ERKEN KALKAN ERKEN YOL ALIR ATASÖZÜMÜZÜ LÜTFEN DİKKATE ALIN ,SONRADAN PİŞMANLIKLAR YAŞAMAYIN .

SON ALIMLAR NEREDEYSE BU FIRSATLARI KAÇIRMAYIN .

HAK EDENLERİN KAZANMASI DİLEĞİ İLE.