Parkur ayakkabıyla mı yapılmalıdır, ayakkabısız mı ?

Merhaba arkadaşlar herkesin bir fikrinin veya görüşünün olduğu ve hatta diğer arkadaşlara tavsiyeler verdiği ayakkabı konusunda hem sağlık açısından, hemde parkur başarısı açısından fikir ve önerilerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Genelde ayak kayması şikayetinden dolayı ayakkabısız görüş savunuluyor fakat mülakat zeminlerinin yüzde 90’ında kayma problemi yoktur. (Gölbaşı pomem zemininde kaymak imkansızdır, fakat 23. Dönem pomem mülakatına giren öğrencilerimizden Kırıkkale pomem zemininin kaydığını biliyoruz.)
14 sene profesyonel olarak salon sporu yapmış, tüm spor salonu zeminlerinde müsabakaya çıkmış ve tüm salon ayakkabı markalarını bizzat kullanmış biri olarak sizlere tecrübe ve önerilerimi aktarmak istedim.
  • Öncelikle sağlık ve sakatlık açısından spor ayakkabısının önemini açıklayalım

Ayakkabı ile zemin arasındaki etkileşim ayakta ve bacakta oluşacak yüklerin en önemli belirleyicidir. Bu etkileşim alt ekstremitede kas, , bağ, kemik ve kıkırdaklarda yaralanmalara neden olabilir.

Doğru/uygun ayakkabı seçimi ile alt ekstremite de karşılaşılabilecek birçok sorunun görülme oranını azaltmak olasıdır.
Arkadaşlar spor ayakkabısı ayaklarımız için bir koruyucudur. Doğru Ayakkabı tercihi pomem, astsubay, bekçilik parkurları gibi ani reaksiyonlu hareketlerde bilek dönmelerini, burkulmaları önler.
Veyahut sıçrama tahtasında ayakkabısız bi şekilde parmağınızı veya ayağınızın herhangi bir bölgesini çarptığınızı düşünün?
Yada sağlık topları arasındaki ani frenlemede ayakkabı olmadıgı için ayak altınızda oluşabilecek yanma ve tahribatı düşünelim?
Tabi ki slolom geçişlerinde de aynı durum.
böylesine önemli, hedefinize ulaşıp üniformayı giymeniz için fark yaratmanız gereken yerde ayağınızda oluşacak ve parkuru yapamamanıza sebep olacak bi sakatlık, veyahut gözden kaçan bir toplu iğnenin parkur yaparken zeminden ayağınıza batması…
Siz hedefinize ulaşmak için onca emek vermiş, maddi manevi yıpranmışken bu şekilde düşünülmeden ayakkabısız çıkılmasından dolayı oluşan küçük bir sakatlık yolunuza taş olsa üzülmez misiniz?
  • Peki ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikle parkuru ayakkabısız değil, ayak yapımıza uygun ayakkabı seçmeli ve o ayakkabıyla yapmalıyız.

 (Bunun da en kolay yolu eski ayakkabının iyi bir şekilde kontrol edilmesidir. Eski ayakkabınızı masanın üzerine koyup arkadan bakarak ayakkabının içe veya dışa doğru bozulmalarını tespit edebilirsiniz. Eğer böyle bir sorun var ise ayağın içe ve dışa olan hareketlerini kontrol eden/sınırlayan bir ayakkabıyı tercih etmeniz gerekir. )

Zemine uygun ayakkabı seçmeliyiz, altı kauçuk salon sporları için üretilmiş ayağınıza uygun bir ayakkabı seçtiğiniz taktirde hiçbir problem yaşamayacaksınız.Her zeminin sürtünme katsayısı farklıdır.

(Asics, mizuno, yonex markaları en çok tutulan salon sporu ayakkabıları olup, kendim de çok memnuniyetle kullanıyorum, ayakkabılar 175- 200 tl den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.)

Ayakkabılarımıza alışkın olmamız gerekiyor, mülakattan 1-2 gün öncesinde ayakkabı değiştirmemeye çalışın, aldığınız ayakkabıda esneme, taban yüksekliği ve kalıp farkından dolayı bu Tür ani hareketli sporlarda problem yaratıyor.

Aldığımız ayakkabıları mağazada deneyerek küçük adımlarla koşarak veyahut 5 dakika civarı ayağımızda bekleyerek almak size rahatlık konusunda fikir sunacaktır

Ayakkabılarımızın altını temiz tutmaya özen gösterin, tozlu olan ayakkabı altı ve zeminlerde kayma problemi her zaman yaşanmaktadır (zemin de temiz tutulmalıdır)

Ve ayakkabısız görüşü savunan kişi, kendi mülakata girip ayakkabılı yaptığı parkura oranla 2 saniye altını veya 3 saniye üstünü yapmış olması sizi ilgilendiren bir durum değildir,

Hepimizin ayak yapısı, basış şekli, vücut ağırlığı, bilek kuvveti farklıdır ve onun mülakatı başarıyla bitirmiş olması sizin de sağlıklı bir şekilde bitireceğiniz anlamına gelmez. Ayakkabısız yapılan parkurlarda sakatlanmak değil, sakatlanmamak bir mucize bir şanstır.

Alışkın olduğunuz branşa bir ayakkabı hiçbir şekilde parkuru yavaş yapmanıza sebep olmayacaktır, uygun olmayan ayakkabılarla mülakata girmek zorunda olan arkadaşlar hariç, diğer arkadaşlar ayakkabı tercihlerinizi iyi yapıp parkuru ayakkabı ile yapmanızı öneririm.

Bizler parkur eğitmeni olarak sadece sizin antrenmandaki sürelerinizi ölçmekle, hareketi göstermekle yükümlü değil, sizleri sağlık, sakatlık, beslenme ve mülakat gününüzde; mülakata girmeden yapmanız gereken Isınmayı dahil a dan z ye her şeyi size öğretmekle açıklamakla yükümlüyüz.

Son olarak bir soruyla bitirmek istiyorum,

“ Parkura Alışkın olduğunuz ayakkabıyla girip antrenman derecelerinizi (+1, -1) yapmayı mı tercih ederdiniz, Yoksa riske atıp sakatlanmayı veyahut parkuru bitirememeyi mi göze alırdınız ?”