Polis olmak isteyen milyonlarca genç bunun için mücadele vermektedir. Polis olmanın çeşitli yolları vardır PMYO, POMEM ve PAEM dir. PMYO; TYT ham puan olarak en az 250 alan adaylar PMYO başvuruda bulunurlar. POMEM ise Lisans adayları için Lisans KPSS’den en az 60 Önlisans adayları için Önlisans KPSS’den en az 70 puan şartı(Kpss puanı düşmesi gündemde en az 65 olma olasılığı yüksek) alan adaylar başvuruda buluna bilir.

PAEM ise sadece lisans adayları başvuruda buluna bilinmektedir. Kpss’den en az 70 alan adaylar başvuruda buluna bilinir. PMYO, POMEM ve PAEM başvuruda bulunan adaylar önce ön sağlık aşamasını geçen adaylar daha sonra spor aşamasına geçerler adaylara burada parkuru belirlenen saniye içeresinde yaparak spor puanı alırlar. Belirlenen saniye içerisinde yapamayan adaylar elenir.

Spor aşamasını başarılı bir şekilde geçen adaylar sözlü mülakata girmeye hak kazanırlar. Adaylar spor puanının kaç olduğu yaptığı saniyenin karşılığı olarak söylemektedir. Sözlü mülakata giren adaylar 06.06.2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinin 15’inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “…Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.” Yetmiş alamayan adaylar başarısız sayılır. Peki, adaylar başarılı ya da başarısız olduğu zaman sözlü mülakata puanı nasıl öğrene bilirler?

  CİMER NEDİR?

             CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), her Türk vatandaşının Anayasal hakkı olan dilekçe ve başvuru hakkının daha etkin kullanılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulmuş olan birimdir. Vatandaşlar CİMER’e kamu kurum veya kuruluşları ile yaşamış oldukları bütün problemlerinden dolayı başvuruda bulunabilirler. Amaç, vatandaşların sorunlarının hızlı ve etkin bir şekilde çözüme kavuşturulmasıdır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER üzerinden şikâyet, öneri ve isteklerinizi dile getirmek için iki farklı yol bulunmaktadır. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı resmi İnternet sitesi üzerinde yer alan CİMER Başvuru Formu kullanılarak başvuru yapılabilir. İnternet adresine giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkacak olan sayfadaki ad, soyadı, anne kızlık soyadı ve TC. Kimlik numarası alanlarını doldurarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Ardından da tüm zorunlu alanları doldurduktan sonra 1500 karakterle istek ya da şikâyetinizi yazmanız ve varsa dosya eklentisi de yapmanız istenir. Son olarak yapacağınız istek ya da şikâyetin hangi bakanlığı doğrudan ilgilendirdiği sorulur. Bu adımı doğru tamamlamak başvurunuzun daha hızlı ilgili birime ulaşmasını sağlar.

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra mail adresinize başvurunuzla ilgili takip bilgileri gönderilir. Yapmış olduğunuz başvurular 30 gün içerisinde cevaplanmak durumundadır. CİMER’e her gün yalnızca bir defa başvuru yapılmaktadır.