Yeni Sistemde Besyo Öğrenci Alımları Nasıl Olacak

Üniversiteye girişte yeni sistem getirildi. Peki bu sisteme göre Besyo Bölümlerine öğrenci alımı nasıl yapılacak ? Yeni sınav sisteminde besyo nasıl öğrenci alacak. Besyo alımları nasıl olacak ? Yeni sistem de eski sistem gibi…

Üniversiteye girişte yeni sistem getirildi.

Peki bu sisteme göre Besyo Bölümlerine öğrenci alımı nasıl yapılacak ? Yeni sınav sisteminde besyo nasıl öğrenci alacak. Besyo alımları nasıl olacak ?

Yeni sistem de eski sistem gibi iki aşamalı olacak. YGS olan sınav bu sefer TYS ( Temel Yeterlilik Sınavı ) olarak karşımıza çıktı.  YGS den farkı ise sadece Matematik ve Türkçesorularından oluşmasıdır.

YGS de Türkçe Matematik Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri varken TYS de Sadece Matematik ve Türkçe sınavları olacak.

Soru sayısı ise 40 Matematik ve 40 Türkçe olarak karışımıza çıkıyor.

YGS sınavında 150-180 Puanı geçenler birçok üniversitenin yetenek sınavına girebiliyordu. TYS dede baraj puan 150-180 olacaktır. Fakat bazı üniversiteler yetenek sınavları için daha yüksek baraj puan belirleyebilir. 

200 üzerinde TYS puanı olan adaylar bu puanı bir sonraki sene de kullanabilecek. 

Sınav tarihleri ise haziranın ayında olacak. Daha önce YGS sınavları genellikle mart ayında yapılıyordu. Peki bu değişiklikler Besyo Adaylarını nasıl etkileyecek.

Sınav tarihinin Haziranda olması hazırlanan adaylar için zaman olarak avantaj sağlayacaktır. Daha uzun süre hazırlanarak daha yüksek puan alma ihtimalleri artıyor.Sosyal Bilgiler sınavının olmaması sözelcileri üzüp sayısalcıları sevindirecek bir haberdir. Sözelciler sosyalden aldıkları netler ile puan arttırabiliyorlardı. Fakat şimdi sadece Türkçe matematik olacak. Fakat hazırlanma süresinin artması sayesinde aslında adaylar sadece Türkçe Matematik çalışarak yeterli puanlar alabilirler.

Yeni sınav sistemi ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmında sorularınızı sorabilirsiniz. Tüm adaylara başarılar dileriz.

Kategoriler: HABERLER

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir